ПочетнаЛокален економски развојРеализирани проекти

Реализирани проекти во 2012

• Изработка на технички елаборат за мерки на енергетска ефикасност во О.О.У. „Димче Ангелот Габерот“. ( Проектот е реализиран преку Вардарски Плански Регион);

• Потенцијал за искористување на геотермалните води во оптина Демир Капија. (Овој водич е овозможен од фондацијата Ново Образование за Бизнис);

• Ревизиска студија - Студија на изводливост (Студија изработена во соработка со Фондација Ново Образование за Бизнис)

Реализирани проекти во 2011

• Асфалтирање на дел од локален пат Демир Капија – Клисура;

• Реконструкција на дел од О.О.У. „Димче Ангелов Габерот“ – Демир Капија односно пренамена на стариот интернат во училници;

• Реновирање на подрачно училиште во село Корешница;

• Измена и дополна на ДУП ( ДУП индустриска зона Попова Кула, ЛДУП Откупен дистрибутивен центар за земјоделски производи – Корешница, УП вон населеното место за рибник АКВАТИКА;

• Уредување на локалниот сообраќај за превоз на патници;

• Имплементирање на Проектот: „ Компјутер за секое дете во основното училиште и подрачните училишта;

• Интернет центар во служба на граѓаните;

• Отворена детска градинка во Демир Капија;

• Довршување на канализациската мрежа во село Бистренци;

• Довршување на асфалтирање на ул. Партизанска од 500 м.;

• Изградба на ул. 11 Октомври – крак;

• Довршување на локален пат Демир Капија – Дошница;

• Санација на локалните патишта и улици;

• Изградба на дел од пешачката патека покрај кејот на реката Бошавица;

• Осветлување на улиците што го опкружуваат основното училиште;

• Осветлување на дел од кејот на реката Бошавица;

• Организирање на турнир во мал фудбал;

• Финансиска подршка на спортските клубови во нашата општина;

• Набавка на канти и контејнери за отпад;

• Обновување на опремата на општинскиот Дом на културата Мирка Гинова;

• Отварање музеј во Демир Капија;

• Отворен Општински услужен центар;

• Отворено одделение на катастер за недвижности;

• Отворен шалтер на управа за јавни приходи;

• Отворена канцеларија на Агенцијата за вработување на Р. Македонија;

• Отворена канцеларија на Министерството за труд и социјална политика;

• Подрачна канцеларија на Агенцијата за финансиска подршка на земјоделието и руралниот развој;

• Измена и дополна на УП вон локалитетот Дошница, населено месето Дрен;
  • Измена и дополна на дел од ДУП Попова Кула;

• Довршување на асфалтирање на ул. Партизанска во должина од 480 м.;

• Урбанизирање на Туристички камп Дошница;

• Организирање на манифестација Денови на традицијата „Св Трифун“.

Реализирани проекти во 2011 надвор од програмата

• Градежно уредување на индустриската зона;

• Изградба на кеј покрај река Бошавица;

• Изградба на спортска сала во рамките на училиштето;

• Измена и дополна на ГУП Демир Капија;

• Промена на азбесно-цементарните водоводни цевки на водоводната мрежа во Демир Капија;

• Формирање на Општински совет за безбедност;

• Иницијатива за формирање општински центар за социјална работа во која граѓаните би ги остварувале своите права од областа на социјална заштита;
  • Довршување на канализациската мрежа во Д. Капија;

• Изградба на фекална канализација во с. Чифлик;

• Изградба на нова училишна зграда во подрачното училиште во с. Челевец;

• Ревитализирање на постојаните зелени површини;

• Обновување на зелените површини;

• Реновирање на инвентарот во салата на Домот на културата Демир Капија;

• Детски полигон за игри „ Развој“ реализирано од Мировниот Корпус во Македонија и општина Демир Капија.

• Детско игралиште финансирано од Амбасада на Сојузна Република Германија.