Отварање на турнирот во мал фудбал Голема Света Богородица

Синоќа на училишното игралиште во Демир Капија,во присуство на голем број граѓани, по петти пат започна одржувањето на традиционалниот турнир во мал фудбал Голема Света Богородица.Во оваа спортска традиционална манифестација се пријавија да учествуваат 20 екипи од Тиквешкиот регион. По настапот на фолклористите на КУД Мирка Гинова од Демир Капија,турнирот во мал фудбал го отвори градоначалникот на општината Демир Капија г-дин Трајче Димитриев кој истакна дека во организација на спортскиот клуб Света Богородица и општина Демир Капија, на граѓаните од Демир Капија кои се љубители на фудбалот им се овозможува забава во вечерните часови со почеток од 20 часот, па се до полноќ, а се натпреваруваат по четири екипи. Турнирот ќе трае се до 27 овој месец,првиот ден на Демиркапискиот панаѓур на кој ќе бидат прогласени екипите победници и притоа ќе бидат доделени наградите и признанијата.

turnir 2014