„Недела на традицијата Св.Трифун 2014“ Демир Капија

nedela na tradicija

„Тој што има добро вино, има и добари пријатели"

И оваа година по четврти пат Општина Демир Капија во соработка со Центарот за едукација и вмрежување во туризмот ќе го прослават чествувањето на празникот на лозарите Св. Трифун, а со закројувањето на првата винова лоза ќе започне уште една плодна и берикетна година.

Ве покануваме да бидете дел од нашата манифестација, да се напиеме чаша добро вино и да го прославиме празникот во чест на Свети Трифун

Програма

14.02.2014

10:00 Почеток на програмата со фолклорни игри и танци

Културно уметничко друштво Мирка Гинова

Ансамбл Македонија - Скопје

10:00 – 17:00 Базар на вина, ракија и традиционални производи со дегустација

Место: Непосредна близина на градски плоштад.

10:00 - 16:00 Изложба на карикатури за вино и љубов

Место: Галерија во Дом на култура

10:00 - 16:00 Изложба на стари фотографии

Место: Музеј на Демир Капија

11:00 – 11:30 Свечено закројување на винова лоза од страна на почесниот гостин, градоначалникот и свештено лице;

Место: Бина, градски плоштад

11:30 – 12:00 Доделување на наградите за најдобро домашно вино и ракија, најдобро приготвено традиционално јадење, најдобар закројувач, најдобро ликовно дело, проза и поезија

12:00 – 16:00 Културно уметничка програма

- Културно уметничко друштво „Мугри", Кочани

- Културно уметничко друштво „Илинден", Демир Хисар

- Настап на естрадни уметници

- (Кате и Нели ти реков, Блага Петревска)

Место: Бина, градски плоштад

" Who has good wine, also has a a good friend"

This year for the 4th time the municipality of Demir Kapija in collaboration with the Centre for education and networking in tourism will organizet the celebration of the feast of growers St. Tryphon. Pruning the first grapevine will start another fruitful and prosperous year.

We invite you to be part of our event, to drink a glass of good wine and celebrate the feast in honor of Saint Tryphon.

14.02.2014

10:00 Start of programe with folklore dance

10:00 – 17:00 Bazar of wine, brandy and traditional products with degustation

Place: Adjacent to Town Square