ИНФРАСТРУКТУРНИ СИСТЕМИ

Демир Капија лежи на најзначајната сообраќајна комуникација која ја поврзува западна Европа со Грција, а преку неа со Турција и другите земји од блискиот исток. Тоа се автопатот Е- 75 и железничката линија Париз – Белград – Атина. Преку овие две сообраќајници се одвиваат главно сите стопански и други токови помеѓу наведените земји а посебно истите представуваат и најзначајни туристички артерии.

Демир Капија преку регионалниот пат Р – 109 е поврзана со Конопиште – Мушев Гроб – Рожден, со Р – 122 со Пепелиште – Неготино, додека преку стариот макадамски пат Р – 103 со Скопје и Гевгелија.

ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТСКА ИНФРАСТРУКТУРА

Електроенергетската инфраструктура во општината ја сочинуваат електрочентрала од проточен тип и ХЕЦ „ Дошница“.